Návod na háčkovanou halenku

Elegantní halenka s jednoduchým střihem, ale za to efektními rukávy, se vám bude háčkovat skoro sama. Na výrobu byla použita příze Luxor od značky YarnArt, která vyniká úžasnou kvalitou. Můžete párat třeba desetkrát a stále bude vypadat jako nová. A jako bonus má jemný lesk a obří paletu barev. Nebo použijte bavlněnou Pearl cotton, ta vás i v zimě hezky zahřeje. Na halence z těchto přízí je super, že není ani trochu průsvitná!

Toto je návod pro halenku vel. 36, spotřeba byla 7 klubek a velikost háčku 3,5.

Snažte se, aby byl jeden sloupek jako druhý, jedině tak docílíte perfektního vzhledu. Háčkování má tu výhodu, že se dá párat, takže můžete zkoušet a ladit dokonalý tvar pro svou postavu. Tento návod tedy berte prosím jen jako orientační, protože je dělaný na menší postavu s nepříliš kyprými vnady. Na větší postavu bude potřeba začít s delším řetízkem, přidávat více sloupků, udělat více řad před spojením rukávů, více řetízkových ok pod paží a háčkovat také více řad do konce. Ale nebojte, určitě t zvládnete.

Budete potřebovat přízi Luxor nebo Pearl cotton (na velikost 36- 7 klubek), háček č. 3,5, 3 značkovače na přízi a nůžky.

Musíte umět

 

Pružný řetízek- https://www.youtube.com/watch?v=j2Dts-nBkXI

Dlouhý sloupek (DS)- https://www.youtube.com/watch?v=TXWIJWcCW9Y&list=PLp1nuSYX79Ur-Y85rUMxNTIUYR_RTtTWj&index=3

5x nahozený puf- https://www.youtube.com/watch?v=N83f0OPlzFQ

Řetízková oka (ŘO)

Jdeme na to

 

Začneme pružným řetízkem. Je to trochu zdlouhavější než klasický řetízek, ale stojí to za to. Můžete mít menší výstřih a přesto půjde přetáhnout přes hlavu.

Pružný řetízek- vel. 36- 112 ok. Značkovače umístěte do 22., 56., 78. oka a 112. oko bude poslední.

Řetízek spojíme, dáváme pozor, aby se nepřetočil. Do 1. oka 1. řady uděláme 2 DS, 2 ŘO a 2 DS. Potom pokračujeme 1 DS do 1 oka předchozí řady až ke značkovači. Pokračujeme 2 DS, 2ŘO, 2DS. To stejné až do konce 2. řady.

Halenku pojedeme tzv. do spirály, nebudeme ukončovat řady.

3. řadu začneme 1 DS, do dalšího sloupku 5x nahozený puf, a střídáme 1 DS a 1 puf až do velké mezery. V jedné řadě nám na konci zůstane 1 DS, v další končíme pufem. Dlouhou stranu budeme háčkovat jen dlouhé sloupky, do každého oka jeden. Přidávat budeme pouze v rozích a vždy principem 2 DS, 2 ŘO a 2 DS. Na kratší stranu, kde budou rukávy, děláme pufy, na delších stranách jen DS. Pufy děláme vždy nad sebe, dlouhé sloupky nad dlouhé sloupky.

Háčkujeme, háčkujeme a během toho zkoušíme a zkoušíme, protože máme každá jinak velké paže a ramena. Já dělala celkem 16 řad. A jdeme to spojit. Rukávy děláme menší, aby nám neodstávaly, takže by nás dole mohly táhnout. Proto budeme spojovat pomocí řetízku. Mě stačilo 10 ŘO, pak se pokračuje po dlouhé straně dlouhými sloupky. Druhý rukáv spojíme stejně a dojedeme to dlouhými sloupky až do konce.

Na řetízek uděláme stejný počet dlouhých sloupků jako řetízkových ok a pak už budeme dělat jen dlouhé sloupky pořád dokola.

Délku si zvolte sami, já udělala dalších 50 řad, dokud mi nedošla příze. Konec odstřihněte a zapošijte.

Příze a spoustu dalších nápadů najdete na www.juskuvdesign.cz.

Návod má na svědomí Jitka Novodomská.